Vyhľadávanie:

Letný tábor opálových permoníkov sa deťom veľmi páči

Letný tábor opálových permoníkov sa deťom veľmi páči

Ako sme už písali, letný tábor má 10 turnusov a zúčastňujú sa ho prevažne rómske deti z Košíc a Prešova. Minulý týždeň sme opäť navštívili organizátorov i účastníkov tábora. Dnes prinášame rozhovor s Martinom Jančokom ml. z Nadácie Dubnické opálové bane.

· Aké aktivity vykonávali deti?
Chlapci pomohli s úpravou prístupovej komunikácie. Vyčistili cestu, vysekali krovie, vykosili trávu a urobili rigol. Dievčatá navyše upratovali a čistili chatku. Nebola to ani ťažká, ani ľahká práca, bolo ju však treba urobiť. Som spokojný.

· Koľko sa ich dodnes pobytu v tábore zúčastnilo?
Mali sme doteraz 140 detí. Tábor sa však ešte neskončil. Rátame, že ich bude celkom okolo dvesto.

· Čo im podľa vás tento letný pobyt dal?
Naučili sa istým návykom. Pracovali 5 až 6 hodín denne. Okrem toho sa museli o seba aj postarať. Varili a nosili drevo, popoludní a večer mali vlastný program. Myslím, že ich tento pobyt zmenil. Treba sa im však ďalej venovať. Je to prvá lastovička.

· Pripravíte tieto tábory aj na budúci rok?
Pravdaže. Pokiaľ sa naplnia naše zámery a získame prostriedky z Fondu sociálneho rozvoja, budeme schopní rozšíriť ubytovacie kapacity. To nám umožní prijať na jeden turnus viac detí. Ak tieto prostriedky nezískame, pravdepodobne pripravíme stanový tábor a vybudujeme sociálne zariadenia.

· Aké máte ďalšie plány?
Podali sme dva projekty v rámci grantovej schémy cestovného ruchu. Obe nám ministerstvo hospodárstva schválilo. Máme záujem obnoviť vzdelávacie centrum, ktoré bolo v Dubníku vždy známe a poskytovať tak poradenstvo v oblasti poľnohospodárstva a samozásobovania. Druhý projekt je zameraný na vybudovanie náučného chodníka a informačného centra. Chodník by mal smerovať od Dubníka cez Libanku až po Šimonku. Bude spojený aj s bežeckou trasou a dokonca bude aj bezbariérový. Informačné centrum bude sídliť v Dubníku a poskytne návštevníkom cenné informácie o danej lokalite.

Ďalšie články

Urobme radosť deťom pod stromčekom

Už po osemnásty raz budeme môcť prostredníctvom firemnej iniciatívy Stromček prianí urobiť počas najkrajších sviatkov roka radosť aj celkom neznámym deťom.

Vynovené postele na geriatrii

V piatok 27. októbra 2023 vo Vysokošpecializovanom odbornom ústave geriatrickom sv. Lukáša v Košiciach slávnostne otvorili rekonštruované 5. poschodie.

Zásady ochrany osobných údajov

Používame cookies, aby sme návštevníkom poskytli čo najväčšie pohodlie pri používaní tejto stránky. Viac info...