KONTAKT  |    _eng _sk

Minčol – najvyšší vrch Čergova
           Pridané: 24.09.2018
Autor: Eva DUČAIOVÁ
Kategória: 09/2018

Tip na víkend

Minčolov je na Slovensku niekoľko – presne sedem. Názov vznikol z valašského slova „munzel“, čo znamená vrch, kopec. Čergovský Minčol svojou polohou a aj nadmorskou výškou 1125 m poskytuje prekrásny široký výhľad, v ktorom nechýbajú ani Belianske a Vysoké Tatry.

Najpohodlnejší a najkratší výstup je z dedinky Kyjov po modrej turistickej značke. Priamo v dedine môžeme obdivovať aj pôvodné drevenice. Stúpame najprv ulicou popri potoku a potom prudko odbočíme na úzky chodníček pomedzi domy a úvozom cez polia a lúky stále stúpame. Pozorne sledujeme modrú značku, ktorá sa občas s nami hrá na schovávačku.

Lesom cez rezerváciu Lysá hora vychádzame na širokú zvážnicu a pokračujeme doľava strmšie lúkou a opäť lesom. Cesta je poznačená častými dažďami a vodou, ktorá sa ňou valí, je plná kameňov a rigolov. Po necelých dvoch hodinkách sme pri smerovníku na rázcestí pod Minčolom. Terén už nadobúda temer vysokohorský charakter – zakrpatené stromy, brusnicové a čučoriedkové kríky, na ktorých sa nájdu chutné plody aj v septembri. Ešte chvíľka stúpania na holý hrebeň a sme na vrchole. Okrem zaujímavého dvojitého smerovníka turistických značiek tu stojí aj dobre udržiavaný trigonometrický pylón z 1. československej republiky, ktorý je súčasne rozhraníkom troch okresov. Ich erby sú na jednotlivých stranách pylónu.

Odporúčame ešte krátku vychádzku po hrebeni smerom na kótu Lazy (modrá a žltá značka). Dostaneme sa ku krížu s lavičkou a vyhliadkovou ružicou a o kúsok ďalej je priamo pri chodníku malá zaujímavá kaplnka. Návrat je rovnakou trasou. Túra je vhodná aj pre rodiny s deťmi. Celková dĺžka je obojsmerne 13 km (ak zaparkujeme auto v dedine).

Empty

ODPORÚČAME

01.12.2022
Registrácia na 100. ročník Medzinárodného maratónu mieru otvorená!
28.10.2022
Korporácia United States Steel zverejnila výsledky za 3. štvrťrok 2022
28.10.2022
Energie pre U. S. Steel Košice
04.10.2022
Ako sa darilo našim kolegom?

Zásady ochrany osobných údajov

Používame cookies, aby sme návštevníkom poskytli čo najväčšie pohodlie pri používaní tejto stránky. Viac info...