Vyhľadávanie:

Montessori dielničky pre znevýhodnené deti

Montessori dielničky pre znevýhodnené deti

Hoci aktuálne už bola vyhlásená nová výzva na predkladanie projektov pre rok 2022 (viac na: U. S. Steel Košice - Spoločne pre región (usske.sk)), zostáva nám predstaviť posledné dva projekty, ktoré získali podporu v minulom roku. Jedným z nich je projekt Montessori dielničky pre znevýhodnené deti občianskeho združenia (OZ) Horúci tím z Vranova nad Topľou.

Koordinátorka projektu Ivana Németová hovorí: „Vďaka podpore z programu Spoločne pre región U. S. Steel Košice a Karpatskej nadácie sa občianskemu združeniu Horúci tím podarilo zrealizovať unikátny projekt v oblasti vzdelávania znevýhodnených detí. Na vzdelávanie predškolákov a mladších školákov zvolilo naše OZ  Montessori pedagogiku, ktorá vedie deti k samostatnosti, sústredenosti a poriadku, a to prirodzenými, pre deti príťažlivými metódami.“

Vďaka podpore z programu zariadili Montessori učebňu v Krajskom centre rómskej misie (v centre Savore Sigord) a vyškolili 20 dobrovoľníkov, sociálnych pracovníkov a učiteľov. „Od mája 2021 prebehlo už vyše 60 stretnutí najmä s rómskymi deťmi z Abranoviec a vidno veľké pokroky – vo vedomostiach i zručnostiach. Samotné deti milujú vzdelávanie v Montessori triede, mnohé tam po prvýkrát v živote zažívajú zodpovednosť, sústredenie a úplné ticho. Najmä ticho je pre ne niečo netypické, a predsa, v Montessori učebni vedia vydržať v sústredenom, nenásilnom tichu, ktoré im dáva nečakané možnosti. Hoci je v triede aj mnoho tvorivých pomôcok, deti často siahajú práve po rečových a matematických pomôckach, po písmenkách a po číslach, špeciálne prispôsobených na vzdelávanie,“ vysvetľuje Ivana Németová. V týchto aktivitách plánuje OZ pokračovať dlhodobo a je pred nimi i  ďalšia výzva. Podarí sa zabezpečiť, aby z týchto rómskych detí už žiaden prvák neprepadol? Dosiaľ v Abranovciach každý rok prepadlo cca 4 až 5 detí, najmä prvákov. Montessori dielničky v Krajskom centre rómskej misie sú otvorené aj pre verejnosť a je možné ich kedykoľvek navštíviť.

Aktívne zapojenie zamestnancov U. S. Steel Košice je špecifickou črtou každého projektu podporeného v programe Spoločne pre región. V tomto projekte to bol Štefan Német z DZ Oceliareň, ktorý svojej dcére pomáhal pri zriadení Montessori učebne. Hovorí, že: „na východe sme všetci ako jedna rodina. Preto by sme mali budovať spolupatričnosť lokálne a spoločne s tými slabšími. No nedáme im hocičo - investujeme do ich vzdelania, a to je tá najlepšia investícia.“

 

Ďalšie články

Registrácia na Dni dobrovoľníkov USSK je otvorená

Dobrovoľníci sa už môžu hlásiť na Hutnícku kvapku krvi aj na brigády do botanickej či zoologickej záhrady, do centre pre deti a rodiny, na detskú železnicu i do útulku pre zvieratá. Súčasťou je aj zbierka šatstva a ďalších užitočných vecí pre ľudí v núdzi.

Zásady ochrany osobných údajov

Používame cookies, aby sme návštevníkom poskytli čo najväčšie pohodlie pri používaní tejto stránky. Viac info...