Vyhľadávanie:

Opera, ako ju nepoznáme

Opera, ako ju nepoznáme

Projekt šéfdirigenta ŠDK Igora Dohoviča sa teší záujmu účinkujúcich i divákov

Šéfdirigent Štátneho divadla Košice Igor Dohovič, povzbudený minuloročným úspechom projektu Opera, ako ju nepoznáme, naštudoval s mladými ďalšie predstavenie. Opera W. A. Mozarta Bastien a Bastienka mala premiéru v polovici augusta. Netradične, v priestoroch Východoslovenského múzea. Aj to bol autorov úmysel. Po vlaňajšej galérii siahol po múzeu, čím vyjadril úsilie spájať kultúrne inštitúcie. Netradičné priestory bezpochyby prinášajú netradičné zážitky účinkujúcim i divákom.

"Mojím zámerom je sprístupniť mladej generácii svet hudby, ukázať im krásu opery inak, po novom, v tom najlepšom svetle a získať ich pre divadlo a operu," hovorí autor projektu Igor Dohovič. K mladým má blízko. Milovníci dobrej muziky ho poznajú nielen z divadla ako vynikajúceho dirigenta, ale už bezmála desať rokov aj ako hudobného riaditeľa a dirigenta košického komorného sláčikového orchestra Musica Iuvenalis, v ktorom sa s nasadením jemu vlastným venuje muzikantom - neprofesionálom.

"V nenáročnom predstavení účinkujú sólisti opery a dievčatá a chlapci základných a stredných škôl, ktorých sme vyberali na základe konkurzu. Záujem bol veľký. Príležitosť dostali sedemnásti najlepší. Súčasťou projektu je aj súťaž pre mladých. Vlani si zmerali sily v speve, v tomto roku v kreslení. Témou bolo práve divadlo a opera. Víťazi získali voľné vstupenky na operné predstavenia, majú možnosť nazrieť aj do zákulisia divadla a vidieť, ako sa pripravuje predstavenie."

Myšlienka projektu nadchla talianskeho režiséra Gianni Marrasa a scénografa Davida Amadeia, s ktorými sa Igor Dohovič spoznal v talianskej Bologni, tak, že sa po minuloročnej skúsenosti vrátili do Košíc aj v tomto roku. "Robia to naozaj nezištne, ich jedinou požiadavkou je, aby sa sem letecky dopravili, mali ubytovanie a k dispozícii notový materiál. Rovnako k realizácii pristupujú aj ostatní účinkujúci. Sólisti opery divadla, orchester Musica Iuvenalis, deti. Mojou najväčšou odmenou je, keď vidím, že ich to baví a že robia niečo zmysluplné," hovorí I. Dohovič. "Som veľmi rád, že sa, vďaka podpore U. S. Steel Košice, mohol uskutočniť aj druhý ročník tohto projektu."

Opera Bastien a Bastienka sa do Východoslovenského múzea ešte vráti v najbližších týždňoch. Organizátori plánujú stretnutia s divákmi v septembri a októbri.

Ďalšie články

Registrácia na Dni dobrovoľníkov USSK je otvorená

Dobrovoľníci sa už môžu hlásiť na Hutnícku kvapku krvi aj na brigády do botanickej či zoologickej záhrady, do centre pre deti a rodiny, na detskú železnicu i do útulku pre zvieratá. Súčasťou je aj zbierka šatstva a ďalších užitočných vecí pre ľudí v núdzi.

U. S. Steel Košice, s.r.o.
Vstupný areál U. S. Steel
044 54 Košice
Slovenská republika 

IČO: 36 199 222
IČ DPH: SK7020000119
Obchodný register: Mestský súd Košice, odd.: Sro,
vložka č.: 11711/V

Ako sa k nám dostať - Google map

GPS súradnice:
48.624314 N, 21.188045 E –

Kontakty

Copyright © 2023 U. S. Steel Košice, s.r.o. Všetky práva vyhradené.

Zásady ochrany osobných údajov

Používame cookies, aby sme návštevníkom poskytli čo najväčšie pohodlie pri používaní tejto stránky. Viac info...