KONTAKT  |    _eng _sk

Otvárací koncert už na budúci týždeň
           Pridané: 18.04.2005
Autor: Iveta FIALOVÁ
Kategória: 16/2005

Jubilejný 50. ročník Košickej hudobnej jari v znamení hodnotných koncertov

Otvárací koncert jubilejného 50. ročníka Košickej hudobnej jari zaznie už na budúci týždeň. Štátna filharmónia Košice, ktorá prevzala organizáciu tohto významného kultúrno - spoločenského podujatia v roku 1991, pripravila pre milovníkov hudobného umenia dramaturgicky hodnotný a pestrý program. Predstavia sa vynikajúci umelci, porovnateľní so svetovou elitou.

Z bohatého programu aspoň niekoľko zaujímavostí. Vo štvrtok 28. apríla sa predstavia v Dome umenia dvaja sólisti, huslista Dalibor Karvay, ktorý bude hrať Čajkovského Husľový koncert a vynikajúca ukrajinská rodáčka speváčka Alina Gurina (alt), ktorá sa predstaví v málo uvádzanej verzii Čarodejnej lásky Manuela de Fallu. Koncert, na ktorom zaznie i Španielska rapsódia Maurica Ravela, diriguje Oliver Dohnányi, šéfdirigent opery Národného divadla v Prahe. Beethovenova Symfónia č. 3 Eroica a Prokofievov Koncert pre klavír a orchester č. 3 zaznejú v podaní Štátnej filharmónie Košice a sólistu, mladého amerického klaviristu Andrew von Oeyena, 6. mája. Dirigovať bude Martin Turnovský z Českej republiky.

Vrcholom festivalu bude bezpochyby, ako uviedla na včerajšej tlačovej besede dramaturgička Mária Kornuciková, koncert 12. mája, na ktorom odznie Verdiho Requiem. Účinkujú vynikajúci sólisti - Lada Biriucov (soprán), Jolana Fogašová (mezzosoprán), Jean-Pierre Furlan (tenor), Peter Mikuláš (bas), Maďarský filharmonický zbor. Štátnu filharmóniu Košice diriguje Jerzy Swoboda. Na záver festivalu 27. mája vystúpi Slovenská filharmónia a Slovenský filharmonický zbor so sólistami. Na programe večera bude Beethovenov Koncert pre klavír a orchester č. 3 a Requiem W. A. Mozarta.

Košičania sa môžu tešiť i na Miškovecký symfonický orchester, speváčku a huslistku Ivu Bittovú, Moyzesovo kvarteto a ďalších umelcov. Hudobná jar zavíta tiež do Spišskej Novej Vsi a Humenného, kde sa uskutočnia v máji dva koncerty. Súčasťou festivalu bude i workshop na tému bohatstva barokovej hudby a medzinárodná konferencia Pearle (Európska liga asociácií zamestnávateľov v sektore živého umenia). Milovníkom opery bude patriť predstavenie Carmen v košickom Štátnom divadle.

Chýbať nebude ani tradičný literárno - hudobný večer. Predfestivalové popoludnie (27. 4.) je venované vernisáži výstav dvoch akademických maliarov - Andreja Smoláka a Viktora Šefčíka. Súčasťou podujatia bude komorný koncert. Informoval riaditeľ ŠFK Július Klein. U. S. Steel Košice je aj v tomto roku generálnym reklamným partnerom Košickej hudobnej jari.

Empty

ODPORÚČAME

26.10.2021
Prvý úver so zelenými záväzkami symbolizuje vysadený strom
07.10.2021
Vakcíny proti chrípke sú už dostupné
17.09.2021
Rezortné vyznamenania si prevzali z rúk ministra hospodárstva
02.08.2021
United States Steel Corporation zverejnila výsledky za 2. štvrťrok