Vyhľadávanie:

Priemysel a odbory spoločne vyzývajú k reakcii na krízu oceliarskeho priemyslu

Priemysel a odbory spoločne vyzývajú k reakcii na krízu oceliarskeho priemysluEurópske oceliarske združenie EUROFER a európska odborová organizácia industriAll v pondelok 9. 11. 2015 vydali spoločné prehlásenie - výzvu k prijatiu opatrení politikmi, zameranú na zastavenie prepúšťania v tomto sektore.

Výzva prichádza dnes (rozumej 9. 11. 2015 - pozn. red.) počas mimoriadneho stretnutia ministrov v Rade pre konkurencieschopnosť, zorganizovaného ako reakcia na sled informácií o prepúšťaní a prebytočných pracovných miestach v oceliarskom sektore. Iba za niekoľko predošlých mesiacov stratilo v Európe prácu okolo päť tisíc zamestnancov, z nich najviac vo Veľkej Británii. V oceliarskom sektore, ktorého zamestnanosť klesla od roku 2008 o 85 tisíc miest, je vážne ohrozených 330 tisíc pracovníkov.

Bart Samyn, zástupca generálneho tajomníka industriAll, v predvečer stretnutia Rady povedal: "Ministri musia pochopiť, že ľudia prichádzajú o prácu práve teraz. Tieto prepúšťania sú priamym dôsledkom regulačnej záťaže v EÚ a na úrovni členských štátov a konkrétne kvôli dampingovej oceli prichádzajúcej na trhy EÚ z Číny."

Axel Eggert, generálny riaditeľ EUROFER-u, povedal: "EÚ musí prispôsobiť obchodné, klimatické a energetické normy, a najmä zrevidovať EÚ ETS tak, aby sa udržala konkurencieschopnosť oceliarskeho priemyslu. Najlepší hráči v sektoroch produkujúcich CO2 emisie nesmú byť penalizovaní dodatočnými priamymi alebo nepriamymi nákladmi na emisie CO2 v porovnaní s konkurentmi mimo EÚ. Naším cieľom smerom k politikom je vykonať čokoľvek pre udržanie tohto inovatívneho a strategického priemyselného odvetvia v Európe."

Čeliac čínskemu exportu, ktorý tento rok explodoval až na 110 miliónov ton a za posledné dva roky sa zdvojnásobil, EÚ potrebuje urobiť viac pre zavedenie trhových ochranných nástrojov a ochranu pracovných miest v oceliarstve.

Čo je dôležité, industriAll Europe a EUROFER vyzývajú členské štáty, aby venovali pozornosť zvlášť faktu, že udelenie statusu trhovej ekonomiky Číne, napriek tomu, že táto krajina nespĺňa príslušné technické kritériá, by bolo pre mnohé výrobné odvetvia v EÚ devastačným krokom, keďže by to takmer úplne znemožnilo uvalenie antidampingových opatrení na lacný dovoz z Číny.

P. Eggert a Samyn sa zhodli na tom, že: "Ak raz dochádza k zrušeniu týchto pracovných miest, je to takmer naisto definitívne. Dúfame, že tento míting pomôže nájsť konsenzus týkajúci sa praktických a promptne implementovateľných noriem, ktoré podporia inovácie, znižovanie nákladov na energie, regulačných záťaží a - čo je najdôležitejšie - zabezpečenie rovnakých podmienok pre európskych výrobcov ocele na medzinárodných trhoch."


Ďalšie články

Registrácia na Dni dobrovoľníkov USSK je otvorená

Dobrovoľníci sa už môžu hlásiť na Hutnícku kvapku krvi aj na brigády do botanickej či zoologickej záhrady, do centre pre deti a rodiny, na detskú železnicu i do útulku pre zvieratá. Súčasťou je aj zbierka šatstva a ďalších užitočných vecí pre ľudí v núdzi.

U. S. Steel Košice, s.r.o.
Vstupný areál U. S. Steel
044 54 Košice
Slovenská republika 

IČO: 36 199 222
IČ DPH: SK7020000119
Obchodný register: Mestský súd Košice, odd.: Sro,
vložka č.: 11711/V

Ako sa k nám dostať - Google map

GPS súradnice:
48.624314 N, 21.188045 E –

Kontakty

Copyright © 2023 U. S. Steel Košice, s.r.o. Všetky práva vyhradené.

Zásady ochrany osobných údajov

Používame cookies, aby sme návštevníkom poskytli čo najväčšie pohodlie pri používaní tejto stránky. Viac info...