KONTAKT  |    _eng _sk

Rozpočet nepustí, podpora prišla vhod aj v Rákoši
           Pridané: 05.05.2014
Autor: Magdaléna FECURKOVÁ
Kategória: 09/2014

Umelé kamenivo z vysokopecnej trosky pomáha obciam a chráni životné prostredie

V roku 2012 prijala spoločnosť U. S. Steel Košice rozhodnutie, vďaka ktorému sa podarilo ušetriť mestským i obecným samosprávam v našom regióne nemalé finančné prostriedky a zároveň i ochrániť životné prostredie. Pomoc košickej oceliarne spočívajúcu v dodávkach umelého kameniva z vysokopecnej trosky vrátane dopravy za symbolickú cenu, ktorú koordinoval útvar GM pre strategické suroviny, si starostovia mimoriadne cenia. Záujem o tento druh podpory neutíchol ani vlani. Ako konštatovala Martina Zelizňáková, referentka pre predaj vedľajších výrobkov, len v minulom roku putovalo do osemdesiatich siedmich obcí dovedna vyše 112 390 ton materiálu z vysokopecnej trosky. V našom seriáli mapujeme jeho reálne využitie.

Umelé kamenivo z produkcie U. S. Steel Košice výrazne pomohlo aj v úsilí pri zveľaďovaní neveľkej obce Rákoš, rozprestierajúcej sa v peknom prostredí pod Slanskými vrchmi, kde dnes žije bezmála tristopäťdesiat obyvateľov. "Ušetrili sme pri tom nemalé finančné prostriedky," konštatoval spokojný starosta Igor Antoni. "Ak by sme mali rovnaké množstvo fúr s prírodným materiálom platiť zo svojho, asi by to nešlo. Vzhľadom na náš rozpočet, z ktorého treba veľa vecí poplatiť, podmienky i našu súčasnú finančnú situáciu je to nemysliteľné," dodal na ozrejmenie.

Na čo konkrétne teda v Rákoši umelé kamenivo použili? "Prvým projektom boli parkovacie miesta pri obecnom cintoríne, ďalšiu časť kameniva sme použili na spevnenie nedokončených ciest. Išlo asi o dvesto až tristo metrový úsek miestnej komunikácie. Niekoľko metrákov tiež poslúžilo na podsyp pod platňu bytovky, do výstavby ktorej sme sa pustili. S cieľom stabilizovať v obci mladých ľudí. Počítame s dvanástimi bytmi," uviedol Igor Antoni. Naznačil tiež, že možnosti využitia tohto druhu materiálu sú v obci bohatšie. "Vedeli by sme ho v budúcnosti zužitkovať nielen na spevňovanie ďalších ciest, ale napríklad aj pod dlažby na verejných priestranstvách. Frakcia 0-4 by na to bola celkom dobrá. Ideálna na zimnú údržbu komunikácií je zasa frakcia 4-8. Tú sme v minulosti na spomínaný účel aj využili."

Empty

ODPORÚČAME

04.10.2022
Ako sa darilo našim kolegom?
21.07.2022
Nedostali ste sa na EXPO do Dubaja? Nevadí, technologické novinky uvidíte aj na FSD.

Zásady ochrany osobných údajov

Používame cookies, aby sme návštevníkom poskytli čo najväčšie pohodlie pri používaní tejto stránky. Viac info...