Vyhľadávanie:

Spoločne oživme a prezentujme dedičstvo predkov doma aj v zahraničí

Spoločne oživme a prezentujme dedičstvo predkov doma aj v zahraničí

Aj v Brezovici úspešne realizovali projekt programu Spoločne pre región

V minuloročnom šiestom ročníku grantového programu spoločnosti U. S. Steel Košice a Karpatskej nadácie Spoločne pre región získalo grant na realizáciu verejnoprospešných projektov desať subjektov. Z tritisíc eurovej podpory sa tešili aj v obci Brezovica. Sen tamojších milovníkov folklórneho umenia a ľudovej kultúry o uchovávaní miestnych tradícií mohol začať nadobúdať reálne kontúry.

"Našim zámerom bolo oživiť kultúrne dedičstvo našich predkov, priblížiť mladým ľuďom folklór a tradície našej obce a prezentovať ich doma aj v zahraničí. Aj preto sa po dlhšej odmlke v Brezovici opäť sformoval Folklórny súbor Brezovičan. Chlapi nám však trochu vyrástli a potrebovali nové kroje," priblížil pozadie projektu starosta Brezovice Jozef Hodoši. Žiadosť o príspevok na ich zadováženie obecné zastupiteľstvo odobrilo, no splnenie zámeru si vyžadovalo ďalšiu finančnú injekciu. Kto ju poskytol, je už zrejmé.

Nasledoval výber dodávateľa. "Víťazka Bibiana Lukáčová z Ražňan nám potom ušila krásne kroje so všetkým, čo k nim patrí. No a začiatkom leta už začali vystúpenia folklórneho súboru na viacerých podujatiach. Vyvrcholením kultúrneho leta v našej obci bolo stretnutie bývalých aj súčasných členov Brezovičanu, ktorí pripravili pásmo predstavení popretkávané vystúpeniami hostí. O nejakom konečnom výsledku projektu asi ani nemôžeme hovoriť. Želal by som si totiž, aby šírenie folklóru a tradícií nikdy neskončilo," dodal starosta, ktorý bol s koordinátorkou Združenia obcí Hornej Torysy Danielou Bednárovou a pracovníčkami obecného úradu Martou Mikovou, Danielou Lichvárovou a Sabínou Huňadyovou, spoluautorom projektu Spoločne oživme a prezentujme dedičstvo predkov doma aj v zahraničí. Ruky k dielu priložili aj Miroslav Kľoc, Andrej Ďurica, Jaroslav Bujňák a tiež Ján Sabol z divízneho závodu Teplá valcovňa U. S. Steel Košice, ktorý sa do spoločenského diania v obci aktívne zapája.

Starosta Jozef Hodoši, vníma, ako konštatoval, takéto programy jednoznačne pozitívne. "Som rád, že firma U. S. Steel Košice pomáha obciam a rôznym združeniam pri realizácii ich nápadov. Ani si neviete predstaviť, ako človeka poteší, keď mu niekto taký významný, ako je táto spoločnosť, pomôže. Môj otec Juraj Hodoši odpracoval v Teplej valcovni štyridsaťdva rokov a tiež sa potešil, keď som ho o podpore informoval. Veď práve na financiách mnohokrát stroskotá veľa skvelých nápadov a myšlienok. Možno by som trocha zjednodušil administratívu, lebo tá je oproti iným projektom, ktoré sme realizovali, dosť náročná, ale to asi k tomu patrí."

Ďalšie články

Urobme radosť deťom pod stromčekom

Už po osemnásty raz budeme môcť prostredníctvom firemnej iniciatívy Stromček prianí urobiť počas najkrajších sviatkov roka radosť aj celkom neznámym deťom.

Vynovené postele na geriatrii

V piatok 27. októbra 2023 vo Vysokošpecializovanom odbornom ústave geriatrickom sv. Lukáša v Košiciach slávnostne otvorili rekonštruované 5. poschodie.

Zásady ochrany osobných údajov

Používame cookies, aby sme návštevníkom poskytli čo najväčšie pohodlie pri používaní tejto stránky. Viac info...