KONTAKT  |    _eng _sk

Tance národov, ale i folk a exotika pohybu
           Pridané: 30.06.2008
Autor: Iveta FIALOVÁ
Kategória: 26/2008

Začal sa Košický folklórny festival Cassovia Folkfest 2008

Košice zaplavil folklór. Včera, 24. júna, sa začal Košický folklórny festival Cassovia Folkfest 2008. Šesťdňový sviatok tradičnej kultúry európskych národov otvorili v Jumbo centre folklórne skupiny z Abova. S lákavým programom národných tancov pricestovali do nášho mesta zahraniční hostia z Českej republiky, Gruzínska, Poľska, Rumunska a Grécka, profesionálne výkony predvedú domáce súbory. Košice zastupujú Borievka, Čarnica, Hornád, Jahodná, Omladina, Romathan a Železiar, ktorý práve dnes, 25. júna, večer, pokrstí v Jumbo centre svoje CD pod názvom Rusnácka maňira.

Hlavnú ulicu rozozvučia vo štvrtok, 26. júna, trombitáši, fujaristi, gajdoši. Odštartujú pouličné divadlo - sprievody účinkujúcich. Bohatý program, ktorý sa skončí až neskoro v noci, je pripravený na piatok, 27. júna. Pri Urbanovej veži bude od rána jarmok remesiel, večer vystúpia v amfiteátri zahraničné a košické folklórne súbory. Diváci si však budú môcť vychutnať aj folk a exotiku pohybu. Uvidia vystúpenie humoristickej populárnej skupiny Ščamba, exotický tanec afro - brazílskeho bojového umenia v podaní Capoeira Oxumare Slovakia z Košíc a ohňovú šou skupiny Argyll z Bratislavy. Nezabudnuteľný vizuálny zážitok sľubuje veľký nočný fakľový sprievod historickým centrom Košíc. Pripravená je ohňová šou, skupina historického šermu, streľba z muškiet a stredovekého dela, chodúľové divadlo, jánske spevy zo Zemplína.

Jedným z hlavných podujatí festivalu je celoštátna súťaž tvorivých choreografií, uskutoční sa v sobotu, 28. júna, na ktorej sa zúčastnia najlepšie kolektívy zo Slovenska, ktoré postúpili cez regionálne a krajské kolá. Galaprogram pod názvom Z tvorby najlepších ponúkajú súbory a sólisti večer v amfiteátri.

Košice sa stanú i miestom X. majstrovstiev Slovenska vo varení a jedení bryndzových halušiek. Súťažiť budú družstvá zo Slovenska i zahraničia. Deti budú mať možnosť vidieť improvizovaný gazdovský dvor, umiestnený v blízkosti amfiteátra, s domácou hydinou a inými domácimi zvieratami.

Nedeľa, 29. júna, bude patriť deťom košických folklórnych súborov - vystúpia podvečer v amfiteátri, súčasne sa účinkujúci folkfestu predstavia na satelitných festivaloch v Raslaviciach, Spišskom Podhradí, Krompachoch a v Prešove. Večer predvedie v amfiteátri svoje majstrovstvo v hudbe, speve a v tanci profesionálne rómske teleso Romathan.

Podujatie organizuje Mesto Košice, Košický samosprávny kraj, Národné osvetové centrum a Umelecká a reklamná agentúra Kultobin. Záštitu nad festivalom prevzal predseda NR SR Pavol Paška. Cassovia Folkfest 2008 sa koná aj s podporou U. S. Steel Košice. Každý, kto príde v kompletnom ľudovom kroji, má vstup na jednotlivé programy zadarmo.

Empty

ODPORÚČAME

30.11.2021
Ocitne sa slovenský priemysel na európskej periférii ?
24.11.2021
Núdzový stav - cesta do práce
15.11.2021
Včera sme otvárali burzu v New Yorku
26.10.2021
Prvý úver so zelenými záväzkami symbolizuje vysadený strom

Táto stránka používa cookies

Používame cookies, aby sme návštevníkom poskytli čo najväčšie pohodlie pri používaní tejto stránky. Viac info...

  • Dôležité Vyžadované pre správne fungovanie stránky
  • Nastavenia Používajú sa na ukladanie Vašich nastavení
  • Analytika Používajú sa na analýzu návštevnosti
  • Personalizácia Používajú sa na personalizáciu obsahu