Traťový rekord žien prekonaný

Tohtoročný Medzinárodný maratón mieru v Košiciach bol deväťdesiaty šiesty v poradí

Viac než 14 500 bežcov zo 62 krajín vo všetkých bežeckých disciplínach zaregistrovali organizátori 96. ročníka Medzinárodného maratónu mieru, ktorému patrila v Košiciach ako už tradične prvá októbrová nedeľa. Nižšia teplota vzduchu i pomerne silný vietor dávali otázniky nad možnosťami prekonať platné traťové rekordy, ktorého držiteľom s výkonom 2:07:01 z roku 2012 bol Lawrence Kimayo a v kategórii žien vlaňajšia víťazka Miliam Ebongomová s časom  2:27:16. Najviac zahraničných vytrvalcov prišlo z Česka, Poľska, Ukrajiny, Veľkej Británie, Nemecka i Španielska. V štartovom poli nechýbali ani elitní bežci a horúci favoriti na zisk niektorých z medailí z Kene i Etiópie, ktorí už niekoľko rokov „miešajú karty“ . Afričania napokon svoje kvality pretavili podľa očakávaní do medailových umiestnení.

Do cieľa dobehlo v stanovenom limite  šiestich hodín dovedna 1297 maratóncov. Zvíťazil kenský vytrvalec Hillary Kipsambu s časom 2:09:33, ktorý vlani v Amsterdame  obsadil s osobným rekordom 2:07:20  deviatu priečku.  Ako druhý do cieľa dobehol vlani tretí v Košiciach Etiópčan Shumet Mengistu, ktorému časomiera zastala na 2:10:51. Tretí skončil Tsegay Weldlibanos z Eritrey, ktorému namerali čas 2:11:02. Tibor Sahajda, náš najrýchlejší maratónsky bežec, ktorý dal košickému maratónu prednosť pred  MS v Dauhne, dobehol do cieľa v osobnom rekorde s časom 2:15:25 ako siedmy najlepší a získal titul Majstra SR, a to pred Jozefom Urbanom (2:30:21) a tretím Mariánom Zimmermannom (2:35:53). Na štart sa postavilo aj niekoľko desiatok našich kolegov z U. S. Steel Košice. Do rebríčka vytrvalcov (USSK, BK Steel),  ktorým v cieli namerali čas pod štyri hodiny, boli: 138. Jozef Sciranko (3:10:33), 160. Martin Telepun (3:13:21), 179. Branislav Klobošič (3:15:22),  221. Slavomír Albrecht  (3:18:05), 483. Marián Rybár (3:41:04), 546. Vojtech Turoczy (3:45:33), 572. Jozef Koniar (3:46:36), 609. Daniel Schmidt (3:49:09), 611. Ján Garčár (3:49:10), 762. Miroslav Greško (3:58:47). Nedá nespomenúť „jubilanta“ Františka Semanka, ktorý odbehol svoj stý maratón (4:05:35)

Maratónsku trať sa odhodlalo zdolať 302 žien. Traťový rekord Etiópčanky Miliam Egobondovovej z vlaňajška, ktorý mal hodnotu 2:27:16 prepísala skvelým časom 2:26:01 jej krajanka Etiópčanka Kumeshi  Deressaová.  Druhá priečka patrí  Chemtai Rionotukeiovej z Kene (2:33:27) a tretia jej krajanke Joan Kigenovej (2:34:05).   Majsterkou Slovenska sa stala Lucia Vlčáková (2:49:06) z ŠK Dukla Banská Bystrica, ktorá dobehla do cieľa ako piata. Kolegyňa Alžbeta Tiszová obsadila 120. miesta (4:10:59), 157. bola Eva Marková (4:26:27).

Najpočetnejšiu skupinu bežcov oslovil ako už tradične polmaratón. Na vyše 21-kilometrovú trať sa vydalo bezmála 1400 žien a takmer 3000 mužov. V kategórii mužov si prvé miesto vybehal  Peter Ďurec z Banskej Bystrice s časom 1:07:32.  Umiestnenia bežcov (USSK a BK Steel Košice – čas do 2:00:00) – 71. Rudolf Verba (1:26:27), 84. Miloš Popovič (1:27:26),  148. Marek Revák (1:30:53),  268. Marcel Jaroš (1:35:51), 294. Peter Kmeť (1:36:36),  571. Miroslav Novota (1:43:44),  616. Robo Delina (1:44:36), 629. Peter Tulenko (1:44:54),  896. Milan Lacko (1:49:17), 904. Marián Katunský (1:49:23),  1014. Róbert Boros (1:51:07), 1018. Štefan Nižník (1:51:14),  1343. Marcel Lavrinc (1:56:04), Peter Kaszonyi (1:56:57), 1419. Juraj Hudák (1:57:19), 1432. Radek Němec (1:57:32), 1485. Peter Chytil (1:58:20), 1604. Ladislav Gladis (1:59:54), 1604. František Kandra (1:59:54).

V polmaratóne žien dominovala časom 1:17:18 Veronika Zrastáková z Nitry pred Katarínou Pejpkovou z TJ Obal servis Košice (1:17:47) a Silviou Vaľovou z Lučatína (1:17:57). Naša Erika Linkeschová /(2:00:41) obsadila 365. miesto.

Rovnako dlhú 20-kilometrovú in-korčuliarsku trať mali pred sebou muži i ženy. V kategórii mužov vyhral s časom 00:37:42 Lukáš Benedik z InlineTrainer. Náš Erik Mlatiček, víťaz nedávnych pretekov v rámci letných športových hier USSK, si vykorčuľoval s časom 00:46:51 skvelú 25. priečku spomedzi vyše 160 pretekárov.  Henrik Hric bol 62. a Jaroslav Ficeri 99.  Medzi ženami sa najviac darilo Košičanke Renáte Karabovej, ktorá dosiahla čas 00:40:47.  Mimoriadne sa darilo našej Lucii Petrovičovej, ktorá obsadila  7. priečku (00:53:11).

ťaž štafiet 4 x 1/4 maratón, do ktorej sa zapojilo 264 tímov, medzi nimi aj  viacero družstiev zložených z našich obchodníkov a zákazníkov, vyhral tím Slovakia Running Team s časom 2:30:23.  Najlepším z našich bol na 20. mieste tím Klein Automotive, U. S. Steel, ktorý tvorili  Martin Klein, Monika Kudlová, Libor Polách a Marek Manica. Ich čas – 3:21:53.

Rekordných 4200 účastníkov prilákala 4200-metrová trať v rámci behu U. S. Steel Family Run. Zmobilizovala aj napriek neprajnému počasiu deti i dospelých, medzi ktorými bežala aj jedna z najlepších bežkýň svetovej histórie  Ingrid Kristiansen. V priebehu vyše dvoch desaťročí sa na štart postavilo už vyše 65 tisíc športovcov z 23 krajín, Argentínu, Kolumbiu, Austráliu, Kanadu či Venezuelu nevynímajúc. Za zmienku nesporne stojí, že náš minimaratón po prvý raz bežal ako štrnásťročný aktuálne najlepší slovenský maratónec Tibor Sahajda.

Pre mnohé deti je jeho športová kariéra iste inšpiratívna. Pre nejedného malého bežca z partnerského centra pre  deti a rodiny na Uralskej ulici v Košiciach i detského domova v Podolínca určite. Napokon, môžeme potvrdiť, že prvú maratónsku októbrovú nedeľu si šestnásť chlapcov a dievčat spolu so svojimi dvomi vychovávateľmi na trati vedúcej po Hlavnej a Komenského ulici, užila ako sa patrí. Veď sa aj na minimaratón veľmi tešili. „Zima mi určite nebola, aj keď dosť fúkalo,“ zveril sa nám mierne unavený, no šťastný zo zdolania vyše štyroch kilometrov Kristián na spoločnom stretnutí v Dome pokojnej staroby A. F. Colbrieho. Nebol sám, komu sa beh  páčil, aj keď, čo priznal každý z bežcov, dosiahnutý čas vôbec nebol dôležitý. A či príde spolu s ostatnými aj o rok? Maratónska atmosféra je nezameniteľná, ponúka jedinečný zážitok, nuž... „Určite áno. Natrénujeme a zabeháme. Aj lepšie ako dnes. Možno.“

Medzinárodný maratón mieru v Košiciach je z organizačného hľadiska náročné podujatie, ktoré sa bez pomoci stoviek dobrovoľníkov nezaobíde. Nechýbali medzi nimi ani hutníci z našej firmy, ktorí zabezpečovali chod občerstvovacej stanice na Aničke - na 5. km v prvom kole a 26. km v druhom kole. Pre tisíce bežcov v disciplínach maratón, polmaratón a štafeta od skorého rána pripravovali dostatok vody, ale aj banány, citróny či iné malé občerstvenie. Spolu s kolegami z Fakulty materiálov, metalurgie a recyklácie TUKE vytvorili jeden zohratý tím, ktorý tento rok nezastavilo ani neprajné počasie.