Vyhľadávanie:

Trávu vypaľovali aj na Silvestra

Trávu vypaľovali aj na Silvestra

Netradične začali rok 2007 príslušníci Hasičského a záchranného zboru v Košickom kraji (HaZZ). "Likvidovali sme požiar v Slovenskom raji, ktorý vypukol na Silvestra. V doterajšej našej histórii sa ešte nestalo, aby oheň v lesnom poraste vyčíňal v tomto ročnom období," konštatoval krajský riaditeľ HaZZ Ján Barilla na stretnutí s novinármi na tlačovej besede, ktorej obsahom boli vlaňajšie výsledky pri výkone štátneho požiarneho dozoru, požiarovosti a zásahovej činnosti.

Minulý, extrémne teplý rok, charakteristický aj nedostatkom vlahy v zime i v lete, priniesol so sebou mimoriadne vysoký počet požiarov spôsobených vypaľovaním trávy a lesných porastov. Práve tento druh nešváru zapríčinil až 942 prípadov. Celkovo vlani v Košickom kraji horelo 2872 krát, čo je v porovnaní s rokom 2006 o 1217 požiarov viac. K ďalším najčastejším príčinám patrili manipulácia s otvoreným ohňom, nedbalosť a neopatrnosť dospelých, spaľovanie odpadu mimo skládok, úmyselné zapálenie neznámou osobou a tiež zakladanie ohňov v prírode. Pri požiaroch sa zranilo 27 ľudí, žiaľ, dvanásť prišlo o život. Priame škody, ktoré "červený kohút" spôsobil, predstavovali viac ako 91 miliónov korún, hasičom sa však rýchlym a účinným zásahom podarilo uchrániť hodnoty za viac ako 1,2 miliardy korún.

Likvidácie požiarov, ku ktorým sa náhlili hasiči, tvorili bezmála 55 percent zo všetkých výjazdov v roku 2007. Spolu ich bolo 5116, o 39 percent viac ako predvlani. K technickým i ekologickým zásahom v 141 prípadoch vyrážali kvôli planým poplachom. Pri dopravných nehodách zasahovali 925 krát. Zranilo sa pri nich 862 ľudí a ďalších 37 zomrelo.

Podľa J. Barillu vlani v rámci výkonu štátneho požiarneho dozoru podrobili odborníci z HaZZ, v zmysle vyhlášky o požiarnej prevencii, kontrole sklady horľavých kvapalín všetkých tried nebezpečnosti ktoré obhospodarujú fyzické a právnické osoby, bytové domy s viac ako ôsmimi podlažiami a tiež to, ako si na úseku ochrany pred požiarmi plnia povinnosti obce. Vykonali 724 komplexných, 298 tematických a 588 následných protipožiarnych kontrol, pri ktorých odhalili 33 014 nedostatkov. Oddelenia požiarnej prevencie vydali 14 rozhodnutí o vylúčení veci z používania a 12 rozhodnutí o zastavení prevádzky.

Ďalšie články

Urobme radosť deťom pod stromčekom

Už po osemnásty raz budeme môcť prostredníctvom firemnej iniciatívy Stromček prianí urobiť počas najkrajších sviatkov roka radosť aj celkom neznámym deťom.

Vynovené postele na geriatrii

V piatok 27. októbra 2023 vo Vysokošpecializovanom odbornom ústave geriatrickom sv. Lukáša v Košiciach slávnostne otvorili rekonštruované 5. poschodie.

Zásady ochrany osobných údajov

Používame cookies, aby sme návštevníkom poskytli čo najväčšie pohodlie pri používaní tejto stránky. Viac info...