Vyhľadávanie:

Tricky Words in this week's OVI

Tricky Words in this week's OVI

This week's OVI extracts contain many sentences that are translated from examples of a special kind of Slovak syntax (sentence structure) in the original articles. I mean the typical sort of Slovak sentences which start with a grammatical case (pád) that is OTHER than the nominative (1. pád). For example: Vianočným benefičným koncertom...; Rovnakou sumou prispela...; Spoločný finančný dar ... odovzdal...; Koksárenské komory obsadili...; Súťaže sa zúčastnili...; Košickú skupinu tvorili...

In English there are very few examples of cases left (e.g. whom instead of who), so English sentences tend to keep to a standard word order - Subject (1. pád)/Verb/Object (iný pád). So if I want to reproduce the original Slovak order of ideas in my English version (which I usually do), then I probably have to use passive forms for the verbs: A matching sum has also been contributed by...; This joint financial gift was presented...; The coking ovens were filled...; The Košice group was made up of... The alternative is to change the order of ideas completely, and translate the sentences back to front.

Ďalšie články

Registrácia na Dni dobrovoľníkov USSK je otvorená

Dobrovoľníci sa už môžu hlásiť na Hutnícku kvapku krvi aj na brigády do botanickej či zoologickej záhrady, do centre pre deti a rodiny, na detskú železnicu i do útulku pre zvieratá. Súčasťou je aj zbierka šatstva a ďalších užitočných vecí pre ľudí v núdzi.

U. S. Steel Košice, s.r.o.
Vstupný areál U. S. Steel
044 54 Košice
Slovenská republika 

IČO: 36 199 222
IČ DPH: SK7020000119
Obchodný register: Mestský súd Košice, odd.: Sro,
vložka č.: 11711/V

Ako sa k nám dostať - Google map

GPS súradnice:
48.624314 N, 21.188045 E –

Kontakty

Copyright © 2023 U. S. Steel Košice, s.r.o. Všetky práva vyhradené.

Zásady ochrany osobných údajov

Používame cookies, aby sme návštevníkom poskytli čo najväčšie pohodlie pri používaní tejto stránky. Viac info...