Vyhľadávanie:

Tricky Words in this week's OVI

Tricky Words in this week's OVI

Originate, arise, emerge - these are possible translations of the Slovak "vzniknúť" (others are spring, stem, issue, proceed and result from). The origin of something is the source (zdroj) or the cause (príčina) of its existence, so the focus of "to originate" is how something comes into existence. To arise contains the idea of growing upwards and getting bigger, but something abstract rather than physical (that is just "rise"), such as "cooperation" or "conflict".

To emerge means something more like "to appear slowly out of the darkness or fog, or out of a hole" (also "to issue from"), like an opinion that forms in a cloud of French Cartesian thinking. To spring is like water coming out of the ground, and to stem is like a plant growing up from its roots. To proceed is to continue step by step, and the result ("výsledok") means the opposite end of a process from the origin. To me, an author is someone who writes a text, usually fictional, so I prefer to translate "autor projektu" as the originator.

Ďalšie články

Registrácia na Dni dobrovoľníkov USSK je otvorená

Dobrovoľníci sa už môžu hlásiť na Hutnícku kvapku krvi aj na brigády do botanickej či zoologickej záhrady, do centre pre deti a rodiny, na detskú železnicu i do útulku pre zvieratá. Súčasťou je aj zbierka šatstva a ďalších užitočných vecí pre ľudí v núdzi.

U. S. Steel Košice, s.r.o.
Vstupný areál U. S. Steel
044 54 Košice
Slovenská republika 

IČO: 36 199 222
IČ DPH: SK7020000119
Obchodný register: Mestský súd Košice, odd.: Sro,
vložka č.: 11711/V

Ako sa k nám dostať - Google map

GPS súradnice:
48.624314 N, 21.188045 E –

Kontakty

Copyright © 2023 U. S. Steel Košice, s.r.o. Všetky práva vyhradené.

Zásady ochrany osobných údajov

Používame cookies, aby sme návštevníkom poskytli čo najväčšie pohodlie pri používaní tejto stránky. Viac info...