Vyhľadávanie:

Tricky Words in this week's OVI

Tricky Words in this week's OVI

A bit of cultural background rather than tricky words today. It's early December, the Advent period has begun, and Christmas is approaching. This name is a link back to the time before the year 1600 when England, Wales and Scotland were Catholic countries. Each of the saints had a specific day in the year for mass (omša) to be said in his or her name, and Christ's mass can be said from dusk (sunset) on December 24th onwards.

Other "-mases" which English-speaking people might know about are Candlemas on February 2nd (Hromnice), celebrating the purification of the Virgin Mary 40 days after Jesus' birth; Lammas ("loaf-mass") on August 1st, celebrating the first harvest crops (loaf is "bochník chleba"); Michaelmas on September 29th (Michaelmas daisies are wild asters) and Martinmas on November 11th. English-speaking people don't normally use these names now, just like they don't celebrate name-days.

Ďalšie články

Registrácia na Dni dobrovoľníkov USSK je otvorená

Dobrovoľníci sa už môžu hlásiť na Hutnícku kvapku krvi aj na brigády do botanickej či zoologickej záhrady, do centre pre deti a rodiny, na detskú železnicu i do útulku pre zvieratá. Súčasťou je aj zbierka šatstva a ďalších užitočných vecí pre ľudí v núdzi.

U. S. Steel Košice, s.r.o.
Vstupný areál U. S. Steel
044 54 Košice
Slovenská republika 

IČO: 36 199 222
IČ DPH: SK7020000119
Obchodný register: Mestský súd Košice, odd.: Sro,
vložka č.: 11711/V

Ako sa k nám dostať - Google map

GPS súradnice:
48.624314 N, 21.188045 E –

Kontakty

Copyright © 2023 U. S. Steel Košice, s.r.o. Všetky práva vyhradené.

Zásady ochrany osobných údajov

Používame cookies, aby sme návštevníkom poskytli čo najväčšie pohodlie pri používaní tejto stránky. Viac info...