Vyhľadávanie:

Tricky Words in today's OVI

Tricky Words in today's OVI

Building - one of those words that are difficult to pin down, because it can be countable (a building = budova) or uncountable (building = stavebníctvo), it can mean an activity (during the building of the new HDG line), it can be an adjective (a building worker, the building trade), or a gerund (people involved in building the line), or a participle (when they were building the line, or: pressure is building up).

Sometimes it can be replaced with "construct" (constructing, construction), like a construction worker, when they were constructing the line - but this word is more technical than "building", with more focus on bolting pieces of steel together into a structure (remember those old photos of the steeljacks high up on the skyscraper frames in New York?). So "a construction" is not the same as "a building". The technical term for the branch of study is "civil engineering", one of the faculties at the Technical Univerity in Košice.

Ďalšie články

Registrácia na Dni dobrovoľníkov USSK je otvorená

Dobrovoľníci sa už môžu hlásiť na Hutnícku kvapku krvi aj na brigády do botanickej či zoologickej záhrady, do centre pre deti a rodiny, na detskú železnicu i do útulku pre zvieratá. Súčasťou je aj zbierka šatstva a ďalších užitočných vecí pre ľudí v núdzi.

U. S. Steel Košice, s.r.o.
Vstupný areál U. S. Steel
044 54 Košice
Slovenská republika 

IČO: 36 199 222
IČ DPH: SK7020000119
Obchodný register: Mestský súd Košice, odd.: Sro,
vložka č.: 11711/V

Ako sa k nám dostať - Google map

GPS súradnice:
48.624314 N, 21.188045 E –

Kontakty

Copyright © 2023 U. S. Steel Košice, s.r.o. Všetky práva vyhradené.

Zásady ochrany osobných údajov

Používame cookies, aby sme návštevníkom poskytli čo najväčšie pohodlie pri používaní tejto stránky. Viac info...