KONTAKT  |    _eng _sk

Ukrajinskí odborári v USSK
           Pridané: 21.05.2007
Autor: Mária SZABOVÁ, tlačová tajomníčka OZ METALURG
Kategória: 20/2007

Na skupinu 22 odborových funkcionárov z ukrajinskej dnepropetrovskej oblasti zanechala nedávna návšteva spoločnosti U. S. Steel Košice hlboký dojem. Mnohí z nich videli fabriku po prvý raz. Prekvapila ich prepojenosť firmy so službami pre zamestnancov, od zdravotníckych, cez dopravné, bankové a ďalšie. Hovorili, že je to skôr malé mestečko, než hutnícky kombinát ponímaný podľa ich, domácich skúseností.

V priemysle Ukrajiny majú veľký význam odvetvia ťažkého priemyslu, predovšetkým hutníctvo železa, uhoľný priemysel, strojárstvo. To je tradícia i prostriedok živobytia pre mnohých ukrajinských zamestnancov, konštatoval vedúci delegácie Vasilij Kirilovič Ševčenko. Od roku 1982 vedie "profsojuz", obdobu nášho odborového zväzu hutníctva. Zväz združuje 130 tisíc odborárov a v minulom roku si pripomenul storočnicu svojho vzniku. Štruktúra odborového zväzu je podobná ako u nás: zväz je "zastrešujúcim" orgánom približne šesťdesiatky odborových organizácií, ktoré sú príslušné jednotlivým závodom. Svoje pôsobenie u zamestnávateľov označili ukrajinskí odborári za vôbec nie jednoduché. Pre zamestnancov usilujú dosiahnuť čo možno najviac výhod, napríklad, zriadili takzvaný penzijný fond, dohodli príspevky pri narodení dieťaťa, zamestnanci v prvovýrobe majú možnosť odísť do dôchodku podstatne skôr, než to legislatíva umožňuje ostatným ľuďom, bez zníženia výšky dôchodku. Skoro všetci zamestnanci sú aj odborármi, organizovanosť je až 98-percentná.

V neformálnom rozhovore členovia RO OZ METALURG U. S. Steel Košice Mikuláš Duľa, Juraj Antalík, Karol Krišica, Peter Pasternák, Michal Tabák, Mikuláš Hintoš a Štefan Skubák ukrajinským hosťom predstavili výsledky činnosti odborov vo fabrike i na Slovensku.

Empty

ODPORÚČAME

07.10.2021
Vakcíny proti chrípke sú už dostupné
17.09.2021
Rezortné vyznamenania si prevzali z rúk ministra hospodárstva
02.08.2021
United States Steel Corporation zverejnila výsledky za 2. štvrťrok
18.06.2021
Dobrovoľníci neváhali ani minútu