Vyhľadávanie:

Útulok pre zvieratá potrebuje pomoc

Útulok pre zvieratá potrebuje pomocMesto a košická oceliareň sú zajedno:

Priamo v priestoroch útulku pre opustené zvieratá pri Haniske, ktoré prevádzkuje Občianske združenie Únia vzájomnej pomoci ľudí a psov, sa uskutočnilo pracovné stretnutie prezidenta U. S. Steel Košice Georgea F. Babcoka a primátora mesta Košice Františka Knapíka. V sprievode šéfky útulku Romany Šerferovej si prezreli zariadenie a oboznámili sa s problémami, s ktorými sa tu dobrovoľníci a ochranári denno denne pasujú. Útulok, v ktorom nachádza prechodný domov bezmála stopäťdesiat zvierat, je v neľahkej situácii. Po finančnej i materiálnej stránke.

Súrne potrebuje nové koterce, dokončiť práce na oplotení i rekonštrukcii dvoch budov. Vlastných prostriedkov veľa nieto. Združenie "žije" iba z darov fyzických a právnických osôb, rôznych zbierok a finančných príspevkov, ktoré mu na účet prichádzajú od darcov dvoch percent dane z príjmov. Z nich treba uhradiť krmivo a lieky pre zvieratá, služby veterinára a ďalšie prevádzkové náklady. A práve o formách možnej pomoci útulku diskutovali predstavitelia samosprávy mesta, košickej oceliarne i občianskeho združenia.

"Januárové záplavy, ktoré spôsobili v areáli škody, zintenzívnili potrebu pomôcť útulku," povedal na krátkom brífingu František Knapík. "A snahu dostať starostlivosť o opustené zvieratá na úroveň, akú si zasluhuje." Mesto podľa vyjadrenia primátora útulok podporuje viacerými spôsobmi. Dlhodobo mu prenajalo pozemky, niekoľkokrát poskytlo financie na dobudovanie infraštruktúry i základnú materiálnu pomoc. V ostatnom čase napríklad v podobe poľnej kuchyne, v ktorej dnes pre zvieratá pripravujú potravu. "V budúcnosti, aj po spoločných diskusiách s USSK, budeme hľadať ďalšie spôsoby pomoci. Finančné i materiálne."

Košická oceliareň spolupracuje s Úniou vzájomnej pomoci ľudí a psov už niekoľko rokov, manželka prezidenta Kathleen Babcoková na podobných projektoch participuje v USA aj v Košiciach. Jednou z aktuálnych konkrétnych foriem pomoci je i dodávka prvého koterca, ktorý s podporou U. S. Steel Košice vyrobili žiaci Strednej odbornej školy v Košiciach-Šaci spolu s majstrami odborného výcviku. "V tomto projekte ide aj o zmysluplnú prácu pre žiakov školy s ktorou dlhodobo spolupracujeme. V tejto aktivite plánujeme pokračovať a podieľať sa na výrobe ďalších kotercov. Spolu ich bude dvadsať," uviedol George F. Babcoke. Povedal tiež, že firma pomôže nielen financiami, ale aj ľudskou prácou pri dokončení budovy a oplotenia, na ktorých hutníci pracovali aj vlani počas májových dobrovoľníckych dní.

Mesto chce zasa finančne prispieť napríklad na krmivo či lieky alebo veterinárne náklady. Plánuje tiež osloviť so žiadosťou o pomoc svojich partnerov. Mestské lesy, ktoré by mohli dodávať pre koterce drevo na podlahy i firmu Kosit, ktorá by mohla podľa slov primátora pomôcť pri likvidácii odpadu a sutín. Priestor na podporu vidí mesto aj v intenzívnejšej propagácii činnosti útulku pri komunikácii so základnými školami.

Ďalšie články

Urobme radosť deťom pod stromčekom

Už po osemnásty raz budeme môcť prostredníctvom firemnej iniciatívy Stromček prianí urobiť počas najkrajších sviatkov roka radosť aj celkom neznámym deťom.

Vynovené postele na geriatrii

V piatok 27. októbra 2023 vo Vysokošpecializovanom odbornom ústave geriatrickom sv. Lukáša v Košiciach slávnostne otvorili rekonštruované 5. poschodie.

Zásady ochrany osobných údajov

Používame cookies, aby sme návštevníkom poskytli čo najväčšie pohodlie pri používaní tejto stránky. Viac info...