KONTAKT  |    _eng _sk

Už milión na adopciu
           Pridané: 11.04.2005
Autor: Magdaléna FECURKOVÁ, Foto: Milan KATUNSKÝ
Kategória: 15/2005

Spoločnosť U. S. Steel Košice znovu sponzorsky podporila košickú ZOO

Dar
Do milióna korún určených na adopciu zvierat v košickej zoologickej záhrade chýbalo 75 212 korún. Šek na túto sumu odovzdal minulý týždeň riaditeľovi ZOO Karolovi Semanovi viceprezident pre personalistiku a organizáciu Martin Pitorák.

Do rovného milióna vyzbieraného na adopciu zvierat v košickej zoologickej záhrade, tretej najväčšej v Európe, chýbalo ešte začiatkom tohto mesiaca 75 212 korún. Dnes už to neplatí, a to vďaka spoločnosti U. S. Steel Košice. Symbolický šek na túto sumu odovzdal minulý týždeň v stredu, 6. apríla 2005, viceprezident pre personalistiku a organizáciu Martin Pitorák riaditeľovi ZOO Karolovi Semanovi.

Po prvýkrát podporila U. S. Steel Košice košickú zoologickú záhradu v roku 2001, o rok neskôr dostala možnosť adoptovať si jedno z piatich medvieďat zapísaných do Guinnesovej knihy rekordov. Ujala sa jej. "Prostredníctvom Ocele východu," informoval na tlačovej besede Martin Pitorák, "sme dokonca vypísali súťaž o meno pre nášho medvedíka. Vyhral Ťapík. Dnes je najväčším zo svojich súrodencov. Krstiny pätorčiat sme spojili s oslavou Medzinárodného dňa detí. Stretla sa s takým mimoriadnym záujmom Košičanov, že spôsobila na cestách dopravnú zápchu... O nášho medvedíka sa staráme, pravidelne každý rok prispievame na jeho kŕmnu dávku 30 tisíc korún. Ako adoptívni rodičia sa stretávame v ZOO pravidelne, minimálne dvakrát do roka. Zakaždým je už na prvý pohľad vidieť progres, ktorý sa tu udial. V areáli sa urobil veľký kus práce, je to nádherný priestor na relaxáciu."

"Sme veľmi radi, že svojich priateľov a sympatizantov máme aj v takom kolose, akým je U. S. Steel Košice," konštatoval okrem iného riaditeľ ZOO Karol Seman a poďakoval sa za ďalšiu finančnú injekciu zo strany fabriky, ktorá veľmi pomohla ZOO v neľahkej ekonomickej situácii. Dodal tiež, že intenzívna pomoc košických oceliarov siaha ešte do čias výstavby zoologickej záhrady. V roku 1985 vyrobili a zmontovali kovové konštrukcie chovných zariadení pre drobné šelmy a jednotlivých zástupcov karpatskej fauny. Mimoriadne cenená je niekoľkoročná aktívna pomoc zamestnancov divízneho závodu Energetika, prevádzky Vodné hospodárstvo pri údržbe a zlepšovaní chovných zariadení okolo tzv. malého jazierka.

Za veľmi účinnú nielen po finančnej, ale i výchovnej stránke, najmä medzi mladou generáciou, označil Karol Seman adopciu zvieratiek. "Žiaci a študenti si na adopciu skladajú korunku ku korunke. Najväčší záujem prejavujú napríklad o kozy kamerunské, ktorých ročná kŕmna dávka nie je vysoká, už aj vzhľadom na to, že sú to bylinožravce. Pohybuje sa okolo 500 korún. Väčšie zvieratá a mäsožravce si väčšinou adoptujú ekonomicky silnejšie výrobné podniky."

Od roku 2000 bolo v košickej zoologickej záhrade adoptovaných dovedna 344 zvierat zo 74 druhov, počet adoptívnych rodičov sa vyšplhal na číslo 178. Od roku 2002 patrí k najštedrejším adoptívnym rodičom U. S. Steel Košice. Aj vďaka nej a ďalším rôznym formám pomoci zo strany mesta, mestských častí a obyvateľov Košíc stúpla návštevnosť v ZOO, kde žije 152 druhov zvierat, v minulom roku nad 130 tisíc. Nová sezóna sa začne ako už tradične 1. mája 2005.

Empty

ODPORÚČAME

30.11.2021
Ocitne sa slovenský priemysel na európskej periférii ?
24.11.2021
Núdzový stav - cesta do práce
15.11.2021
Včera sme otvárali burzu v New Yorku
26.10.2021
Prvý úver so zelenými záväzkami symbolizuje vysadený strom

Táto stránka používa cookies

Používame cookies, aby sme návštevníkom poskytli čo najväčšie pohodlie pri používaní tejto stránky. Viac info...

  • Dôležité Vyžadované pre správne fungovanie stránky
  • Nastavenia Používajú sa na ukladanie Vašich nastavení
  • Analytika Používajú sa na analýzu návštevnosti
  • Personalizácia Používajú sa na personalizáciu obsahu