V jarnom počasí rekordná účasť

Zimným behom Olšavskou dolinou odštartovali v Blažiciach tohtoročnú bežeckú sezónu

Členovia Maratónskeho klubu Košice organizujú každoročne dlhodobú bežeckú súťaž Východoslovenskú veľkú cenu vytrvalcov (VVCV). Aktívni i rekreační bežci už tradične otvárajú novú pretekársku sezónu v Blažiciach, kde sa konajú preteky na 16 km pod názvom Zimný beh Olšavskou dolinou. V tomto roku sa 39. ročník týchto pretekov, ktorý bol zároveň 11. ročníkom Memoriálu Pavla Ruščáka, konal v nedeľu 2. marca. Ideálne jarné počasie s teplotou 12 stupňov Celzia prilákalo rekordný počet bežcov. Na štart sa postavilo 274 vytrvalcov, ktorí na trati tuho bojovali o hodnotné ceny i finančné bonusy v piatich vekových kategóriách mužov a v dvoch kategóriách žien.

Pred pretekmi bola v obci evidentná invázia osobných automobilov s pretekármi domácich i zahraničných značiek z Maďarska, Poľska i Ukrajiny. "To sme tu ešte nemali. Je zjavné, že popularita podujatia z roka na rok rastie. Záujemcovia o náš beh už nemajú kde parkovať, veď využili na to všetky možnosti aj v uličkách medzi domami," povedal pred štartom predseda organizačného výboru a starosta obce Blažice Juraj Gmitro a dodal: "V minulosti sme mali na štarte tak do 150 pretekárov. Ale už vlani sa prihlásilo takmer dvestopäťdesiat bežcov, pre ktorých sme museli rýchlo pripravovať náhradné čísla. Kvôli tomu sa nám štart pretekov posunul o pol hodinu neskôr. Aby sme sa teraz vyhli podobným problémom, v tomto roku sme už pripravili 300 čísiel a posilnili sme aj skupinu, ktorá mala na starosti prezentáciu. Bežcov je tu veľmi veľa, dúfam, že ich nebude viac než štartových čísiel, ktoré máme k dispozícii."

Napokon sa ich počet zastavil na čísle 274, čo je rekord štartujúcich. Z nich bolo až 33 bežkýň, čo je potešujúce a svedčí o tom, že rekreačnému behu sa venuje čoraz viac žien. V pestrofarebnom pelotóne sme mali dve železiarky, Alžbetu Tiszovú a Moniku Kolársku. I napriek početnej účasti mužov na štarte predsa len chýbali niektorí favorizovaní pretekári ako Sahajda, Pechnikov, Hapak, zo železiarov Verba, Sciranko, Klobošič, Lacko či Franko, ktorým sa v Blažiciach v uplynulých rokoch darilo. Ale o prvenstvo i o nový traťový rekord, ktorý časom 47:10 min. drží z roku 1989 pražský vytrvalec Mezulianik, bojovali viacerí, ktorí už v Blažiciach úspech slávili. Boli medzi nimi aj vlaňajší víťaz Poliak Burghardt, ktorý skončil teraz šiesty, majster Slovenska v maratónskom behu Urban, Ukrajinci Babjak a Malyyj, ako aj náš Pástor. V tomto roku sa najlepšie pripravil Ukrajinec Aleksandr Matvičjuk obliekajúci dres Demolexu Bardejov. Bol najbližšie k prekonaniu traťového rekordu, ktorý napokon odolal. V cieli mal čas 48:39 min. a zaslúžene zvíťazil. Na 2. mieste skončil v čase 49:16 min. maďarský vytrvalec László Tóth a na 3. mieste sa časom 49:59 min. umiestnil ďalší z ukrajinských bežcov v drese Bardejova Aleksandr Babaryka. Náš Imrich Pástor obsadil časom 52:21 min. 5. miesto. Medzi ženami na trati dominovala slovenská reprezentantka a olympionička v drese Obal servisu Košice Katarína Berešová. Skončila na 11. mieste v čase 56:25 min. Za ňou na druhej priečke medzi ženami (v celkovom poradí 53. miesto) skončila Zuzana Stanovčáková z Vranova nad Topľou časom 1:06:04 hod. a 3. miesto (celkom 93.) sa umiestnila časom 1:11:40 hod. členka Obal servisu Košice Ivana Šindlerová.

Vo výsledkovej listine boli aj ďalší z 28 vytrvalcov nášho bežeckého klubu USSK, ktorí dosiahli tieto umiestnenia: 13. Erik Repák 56:32 min., 36. Ladislav Vyšnický 1:03:55 hod., 44. Pavel Prokipčák 1:05:28 hod., 45. Vladimír Balogh 1:05:32 hod., 57. Bartolomej Ficzere 1:06:40 hod., 68. Pavol Madár 1:08:10 hod., 74. Martin Telepun 1:09:07 hod., 78. Miroslav Sabo 1:09:28 hod., 87. Marián Vlček 1:10:59 hod., 88. Jozef Koniar 1:11:07 hod., 94. Martin Kormaník 1:11:40 hod., 96. Tibor Tisza 1:12:10 hod., 103. Peter Buc 1:12:33 hod., 108. Ján Venglarčík 1:13:09 hod., 121. Eduard Juhan 1:13:58 hod., 123. Vladimír Lukčo 1:14:03 hod., 131. Rudolf Dzureň 1:14:46 hod., 135. Marián Katunský 1:15:04 hod., 153. Jozef Jaššo 1:17:03 hod., 160. Tibor Huszár 1:18:13 hod., 174. Ján Strömpl 1:19:43 hod., 185. František Semanko 1:21:07 hod., 206. Pavol Brandis 1:24:30 hod., 234. Milan Hajduk 1:31:34 hod., 243. Alexander Varga 1:33:50 hod.