KONTAKT    |   _eng _sk

V Šaci sa vlani narodilo takmer dvetisíc detí, v UNLP Košice bezmála tritisíc
           Pridané: 10.1.2019
Autor: -t-
Kategória: 01/2019

V roku 2018 sa v pôrodnici v Šaci narodilo 1808 detí. Rok ovládli chlapci, narodilo sa ich viac, než dievčat. Dvojčatá sa vypýtali na svet v šačianskej pôrodnici dvadsaťosemkrát.

Vlani sa tu tešili obľube veľmi populárne mená ako Sofia a Adela, Sebastián či Samuel. V prípade neštandardných mien zazneli dievčenské mená Salome a Dalma.
Na štedrý deň uplynulého roka sa na svet vypýtalo v Šaci päť novorodeniatok. V Silvestrovský deň pomohli lekári na svet až desiatim detičkám, medzi ktorými sú aj dvojčatá Adelka a Kamilka. Nový rok tu privítali s prvým Košičanom Nicom, ktorého navštívil riaditeľ nemocnice Ján Slávik spolu s primátorom Jaroslavom Polačekom.

Pôrodnica Nemocnice Košice-Šaca je medzi rodičkami veľmi obľúbená najmä vďaka profesionálnej starostlivosti lekárov a sestier a zároveň rodinnej atmosfére, ktorá je pre mamičku a jej novonarodené dieťatko tesne po pôrode veľmi dôležitá. Samozrejmosťou je 24 hodinový rooming-in. Cieľom je vytvoriť mamičke a jej dieťatku dostatok priestoru na vzájomný kontakt a dojčenie.

Gynekologicko-pôrodnícka klinika v Šaci poskytuje komplexnú starostlivosť v tehotenstve, počas pôrodu a v šestonedelí. Ako súčasť predpôrodnej starostlivosti ponúka ultrazvukové vyšetrenie plodu, pričom ultrazvukové pracovisko je certifikovaným centrom The Fetal Medicine Foundation Londonpod ID 9725 a disponuje najnovším programom The First Trimester Screening Program FMF na prepočet rizika pre Downov syndróm. Momentálne pripravuje pre budúce mamičky a ich deti nové priestory.

V porovnaní s rokom 2017 zaznamenali v Univerzitnej nemocnici L. Pasteura v Košiciach čo sa týka pôrodov mierny pokles. Prevládali spontánne pôrody, ktorých bolo 1936, spolu 2984. Až 69 mamičiek si z pôrodnice domov odnieslo dvojičky, jedna dokonca trojičky. Tu chlapci najčastejšie dostávali meno Jakub, Oliver a Michal. U dievčat to boli mená Sofia, Viktória a Ema. Mamičky  vybrali pre svoje ratolesti aj nezvyčajné mená ako Achiles, Živko, Amina, Corrado, Levente,  Salim, Shanel, Lada či Lesana. V hniezde záchrany sa tento rok našlo jedno dieťatko.

Empty

ODPORÚČAME

16.1.2019
U. S. Steel Košice postaví novú linku na výrobu elektrotechnickej ocele
19.12.2018
Aj malými činmi sa dajú dosiahnuť veľké veci
4.12.2018
Hutníci majú srdcia otvorené potrebám druhých
4.12.2018
Máte nápad, ako zlepšiť život okolo seba?