Vlaňajšie prvenstvo obhájil Pechnikov

Na 12. ročníku polmaratónu Košice - Seňa štartovalo 318 bežcov a in-line korčuliarov

Aktivity členov organizačného výboru Medzinárodného maratónu mieru v Košiciach sú v prvom polroku už tradične zakončené organizovaním polmaratónu Košice - Seňa, ktorého dvanásty ročník sa konal v sobotu 21. júna 2014. Tento beh bol už desiatym bežeckým podujatím v rámci celoročnej súťaže Východoslovenskej veľkej ceny vytrvalcov (VVCV) a natrvalo sa etabloval v bežeckom kalendári. Po Šebešskej pätnástke vo Vyšnej Šebastovej a Kúpeľnej trinástke v Bardejovských Kúpeľoch bol polmaratón tretím behom zaradeným do súťaže VVCV v mesiaci jún.

Na rovinatú trať do Sene, na ktorej sa od roku 1926 až do roku 1988 bežal Medzinárodný maratón mieru, odštartovalo 236 vytrvalcov a 82 in-line korčuliarov. Novinkou týchto pretekov bol čip na meranie času integrovaný v štartovom čísle. Na polmaratóne ho úspešne otestovali pred jeho nasadením na pripravovanom jubilejnom 90. ročníku MMM, ktorý sa bude konať 5. októbra 2014 v Košiciach.

Tak ako vlani, aj teraz sa hneď po štarte dostal na vedúcu pozíciu Ukrajinec v službách bežeckého klubu Demolex Bardejov Ruslan Pechnikov. Pred štvorčlennou skupinkou, v ktorej boli ďalší traja jeho krajania v drese Bardejova Eduard Hapak, Orest Babjak a Anatolij Malyy, ako aj Adrián Vavrek z Dulovej Vsi, mal už po druhom okruhu v pešej zóne Košíc vyše stometrový náskok. Otázkou bolo, či ho táto vzorne spolupracujúca štvorica na trati čoskoro pohltí. Nepodarilo sa, pretože Pechnikov vydržal v nasadenom vražednom tempe až do cieľa. Na špici bojoval po celý čas sám, v závere mu už síce ubúdali sily, ale jeho náskok bol viac než trojminútový. I tak sa mu nepodarilo prekonať traťový rekord, ktorý od roku 2007 drží časom 1:07:52 hod. Ján Križák zo Skalice. Pechnikov mal v cieli čas 1:09:16 hod., obhájil teda svoje vlaňajšie prvenstvo na tejto trati v zlepšenom čase o 1:33 min.

V kategórii žien zvíťazila jeho krajanka Daria Stolarčuková časom 1:27:02 hod. Medzi korčuliarmi vyhrali Košičania Kristián Terebeši v čase 34:07 min. a Renáta Karabová 34:23 min. Z našich korčuliarov skončil Andrej Sabol časom 42:37 min. na 29. mieste, Bartolomej Ištoňa obsadil časom 45:59 min. 40. miesto a na 62. mieste sa umiestnil Vincent Novotný v čase 58:14 min.

V pestrofarebnom pelotóne boli aj bežci z našej firmy. Najlepší z nich bol Michal Lacko, ktorý časom 1:23:38 hod. skončil na 17. mieste. Za ním sa z pretekárov, ktorí sa vo výsledkovej listine hrdo hlásili k USSK, umiestnili: 18. Ladislav Vyšnický 1:23:46 hod., 25. Tomáš Mády 1:27:13 hod., 37. Martin Telepun 1:29:37 hod., 38. Bartolomej Ficzere 1:29:44 hod., 42. Pavol Madár 1:30:39 hod., 44. Miroslav Sabo 1:31:44 hod., 45. Pavel Prokipčák 1:31:44 hod., 51. Ján Strömpl 1:33:37 hod., 57. Marián Konštantinovič 1:33:55 hod., 58. Tibor Tisza 1:33:57 hod., 62. Jozef Koniar 1:34:54 hod., 91. František Semanko 1:40:47 hod., 92. Ivan Ďurkovský 1:40:48 hod., 93. Jozef Jaššo 1:40:48 hod., 110. Alžbeta Tiszová 1:42:33 hod. (zvíťazila v kateg. žien nad 50 rokov), 111. Vladimír Lukčo 1:42:57 hod., 117. Tibor Huszár 1:44:13 hod., 123. Eva Marková 1:44:45 hod., 149. Marián Rybár 1:49:35 hod., 162. Marián Stančák 1:53:45 hod., 172. Ján Garčár 1:55:41 hod., 181. Štefan Demko 1:59:18 hod., 183. Alfréd Radvanský 1:59:41 hod., 190. Alexander Varga 2:03:13 hod., 197. Andrej Guľvaš 2:07:12 hod.