Z daždivého neba spadli na polmaratón Košice-Seňa traťové rekordy

Ani daždivé počasie v sobotu, 23. júna, neodradilo bežcov 5. ročníka polmaratónu Košice-Seňa, ktorého generálnym partnerom bola spoločnosť U. S. Steel Košice, od úmyslu prekonať traťový rekord a prilepšiť si špeciálnym bonusom k odmene za víťazstvo v Otvorených majstrovstvách Východoslovenského atletického zväzu v polmaratóne jednotlivcov mužov a žien. Ba práve naopak, nižšie teploty vyhovujú bežcom na dlhé trate viac ako slnečná páľava z posledných dní, čo potvrdil aj sobotňajší beh na polovičnom úseku bývalej maratónskej trate Košice - Seňa - Košice.

A tak nečudo, že podujatie, ktoré píše zatiaľ krátku históriu, prepisovalo traťové rekordy. Postarali sa o to víťazi v hlavných kategóriách - medzi mužmi (M1) Ján Križák (AŠK Grafobal Skalica) a medzi ženami (Z1) Ingrid Vančišinová (TJ Stročín). Tridsaťsedemročný Križák, najväčší favorit pretekov, zabehol čas 1:07:52 h a bol o 1:22 min. rýchlejší ako držiteľ doteraz najlepšieho času, známy Košičan Marcel Matanin v minulom roku. Za víťazstvo získal odmenu 4000 Sk a ďalších tisíc korún ako bonus za rekord. O päť rokov mladšia Vančišinová s časom 1:21:40 h prekonala Michalovčanku Gabrielu Ihnátovú z roku 2003 dokonca o 7:15 min. a s celkovým desiatym umiestnením tromfla mnohých, aj mladších mužov. Na jej účet pribudlo 3000 Sk plus tisíc korún za rekord.

Na štart pretekov pri Dolnej bráne v Košiciach sa postavilo celkovo 168 bežcov a bežkýň a 58 in-line korčuliarov. Do cieľa dobehlo 140 mužov a žien a 38 vyznávačiek a milovníkov kolieskových korčulí. Práve pre korčuliarov, ktorí mali možnosť absolvovať preteky Košice - Seňa ešte len po druhý raz, bolo počasie, no najmä dlažobné kocky a koľajnice v meste i na jeho periférii, najnebezpečnejšie. Doplatil na to aj jeden z favoritov, skúsený 44-ročný Igor Špendel (Ententiky), ktorý pri prejazde koľajnicami spadol a ponúkol šancu na víťazstvo svojmu prenasledovateľovi, mladému, ešte len 22-ročnému Milanovi Križanovi (inlineBSS.sk). Ten chopil šancu za pačesy, na 15. kilometri unikol všetkým súperom a s prehľadom si v čase 0:42:35 h dokorčuľoval do Sene po víťazstvo a odmenu tisíc korún. O 1:22 min. za ním sa do cieľa prirútilo päť pretekárov, medzi nimi aj jedna žena, ktorí zviedli tuhý boj o druhé a tretie miesto a tým o prémiu 800, resp. 600 korún. Napokon časomiera zaregistrovala rovnaký čas až pre štvoricu pretekárov, no o pár centimetrov bola "najrýchlejšia" jediná žena v skupinke, 20-ročná Renáta Karabová (Black ICE).

Medzi bežcami boli na štarte aj zamestnanci U. S. Steel Košice. Organizátori zaregistrovali na štarte 23 mužov a žien z BK Steel Košice a EQ Steel Košice. Najúspešnejší z nich bol Pavol Obraz ktorý dobehol celkovo siedmy a s časom 1:20:57 h zvíťazil v kategórii M3 (muži od 50 do 59 rokov). Medzi mužmi do 60 rokov (M4) skončil Jaroslav Horný na 2. mieste (1:29:18 h) a Zuzana Sroková si časom 1:31:39 h vybojovala 3. mieste v hlavnej kategórii žien (Z1). Kategóriu Z2 (ženy od 35 do 44 rokov) s prehľadom a s náskokom takmer šesť a pol minúty vyhrala Erika Billá (všetci BK Steel Košice). Za zmienku stojí aj štart Jána Kohúta (Maratónsky klub Košice), ktorý bol vo veku 71 rokov najstarším účastníkom behu! Do cieľa dobehol na 140. mieste s časom 2:38:14 h.

Výsledky: Beh - Muži: 1. J. Križák (Skalica) 1:07:52, 2. Anatolij Malyj (UKR/Ruskov) 1:11:53, 3. Jaroslav Tomeček (Bardejov) 1:14:28, ...7. P. Obraz 1:20:57, ...13. Ján Tirpák 1:22:49, 14. Marián Konštantinovič 1:23:38, ...20. Peter Seman 1:26:09, ...27. J. Horný 1:29:18, ...33. František Smriga 1:30:14, ...40. František Matej (všetci BK Steel) 1:32:17, ... 57. Tibor Tisza (EQ Steel) 1:38:31, ...61. Jozef Vrabeľ 1:40:22, ...63. Pavol Brandis 1:40:51, ...66. Jozef Hromják 1:41:48, ...76. Štefan Švec 1:43:06, ...79. Milan Poláček 1:43:28, ...81. Michal Krivda 1:44:15, ...84. Roman Jóčik 1:45:15, ...99. Jaroslav Lehotský 1:48:27, ...101. Ján Saksa 1:49:32, ...103. Andrej Alezár 1:49:57 (všetci BK Steel).

Ženy (Z1): 1. I. Vančišinová (Stročín) 1:21:40, 2. Natalija Malyjová (UKR/Ruskov), 3. Z. Sroková 1:31:39, 4. E. Billá (obe BK Steel) 1:35:54, 5. Alžbeta Tiszová (Tube City IMS KE) 1:40:07, ...10. Soňa Miščová (KE) 1:47:35, 11. Beáta Seligová (Metropol KE) 1:49:54, 12. Iveta Vargová (BK Steel) 1:59:24, 13. Eva Kissová (Konstrukta KE) 2:00:30, ...15. Mária Syčerová (KE) 2:21:26, 16. Renáta Poorová (BK Steel) 2:31:53.

Korčuliari - Muži: 1. M. Križan (inlineBSS.sk) 0:42:35, 2. Igor Špendel (Ententiky), 3. Jaromír Ščepka (inlineBSS.sk) obaja 0:43:57.

Ženy: 1. R. Karabová (Black ICE) 0:43:57, 2. Erika Nazarerjová 0:46:29, 3. Nikola Oroszová (gajja PH) 0:48:09.