Vyhľadávanie:

Za podporu sú vďační aj v Kecerovciach

Za podporu sú vďační aj v Kecerovciach

Spoločnosť U. S. Steel Košice pokračuje v pomoci obciam

Košická oceliareň v pomoci obciam neustáva ani v tomto roku. Každý týždeň opúšťajú brány fabriky nákladné autá naložené desiatkami ton umelého hutného kameniva z vysokopecnej trosky a mieria do obcí Košického i Prešovského kraja, ktoré tento materiál, za symbolickú cenu, zužitkovávajú pri výstavbe ciest, rekonštrukcii chodníkov, výstavbe ihrísk a mnohých ďalších rozvojových programoch. Šetria pri tom obecný rozpočet i životné prostredie a aj vďaka spoločnosti U. S. Steel Košice, ktorá v priebehu troch predchádzajúcich rokov vyexpedovala obciam bezmála 256 tisíc ton umelého hutného kameniva, je život v nich lepší a krajší. V našom seriáli mapujúcom využitie tohto materiálu pokračujeme aj v tomto roku.

„Sú z víťazstiev v požiarnom športe, v ktorom súťažíme už niekoľko rokov,“ pohotovo odpovedal na našu nevypovedanú otázku starosta Keceroviec Miroslav Galas-Zaufal, keď si všimol, ako s údivom hľadíme na množstvo pohárov za jeho chrbtom. „Obec reprezentujú chlapci i dievčatá, takmer každú sobotu a nedeľu chodia v sezóne po súťažiach. Baví ich to a my ich v tom podporujeme. A to už nehovorím o tom, že keď sa v Kecerovciach prihodí menší požiar, vedia ho sami zvládnuť...“

Miroslav Galas-Zaufal „starostuje“ v Kecerovciach s 3300 obyvateľmi, z ktorých 85 percent tvoria Rómovia, už druhé volebné obdobie. Pred tým dvanásť rokov podnikal, skúsenosti s prácou s ľuďmi i ekonomikou mal... No priznal: „Toto je niečo úplne iné.“ Nad otázkou, čím obec v súčasnosti „žije“, sa pousmial. „Máme veľké starosti s pitnou vodou. Vodovod je síce nový, no vysýcha nám prameň, voda sa stráca, z troch sekundových litrov nám výdatnosť klesla na pol litra. Museli sme pristúpiť k prísnej regulácii, čo nie je, vzhľadom na počet obyvateľov aj fakt, že tu máme základnú školu s osemsto deťmi, vôbec jednoduché. Vodu púšťame hodinu denne, pomáhajú nám vodárne s cisternami. Vybavili sme už prípojku zo susednej obce, veríme, že sa situácia v dohľadnom čase vyrieši.“

Starosta verí, že v obci vyjdú všetky rozvojové programy, ktoré si naplánovali. Chystajú sa, okrem iného, rekonštruovať a dostavať základnú školu. „Na projektoch už pracujeme, uvidíme, ako dopadnú naše žiadosti o eurofondy. Záleží nám na tom, aby obec neupadala, preto obecný majetok zveľaďujeme,“ doložil Miroslav Galas-Zaufal. Nesporne sa Kecerovčania už tešia na nové obecné nájomné rodinné domčeky nízkeho štandardu, ktorých výstavba by sa mala začať v najbližšej budúcnosti. Projekty sú na svete, k dispozícii sú aj stavebné povolenia. Stavať sa bude na vysporiadaných pozemkoch. „Vďaka vašej firme a vášmu umelému kamenivu sú už na budúce stavenisko pripravené prístupové cesty. Materiál sme využili na ich spevnenie, rovnako to mienime urobiť aj v prípade prístupovej cesty k novému rezervoáru vody. Pomoc zo strany U. S. Steel Košice je pre nás veľká. Predtým sme kupovali drahý prírodný kameň, takže to vieme oceniť. Spolupráca s vašou firmou nás veľmi teší,“ konštatoval starosta. My len dodajme, že do Keceroviec zatiaľ putovalo vyše tisíc ton umelého hutného kameniva.

Ďalšie články

Urobme radosť deťom pod stromčekom

Už po osemnásty raz budeme môcť prostredníctvom firemnej iniciatívy Stromček prianí urobiť počas najkrajších sviatkov roka radosť aj celkom neznámym deťom.

Vynovené postele na geriatrii

V piatok 27. októbra 2023 vo Vysokošpecializovanom odbornom ústave geriatrickom sv. Lukáša v Košiciach slávnostne otvorili rekonštruované 5. poschodie.

Zásady ochrany osobných údajov

Používame cookies, aby sme návštevníkom poskytli čo najväčšie pohodlie pri používaní tejto stránky. Viac info...