KONTAKT  |    _eng _sk

Ždiar - prechádzka pre nelyžiarov
           Pridané: 19.12.2018
Autor: Eva DUČAIOVÁ
Kategória: 12/2018

Prichádza zima a čas lyžovačiek. Niekedy sa ale rodina delí na lyžiarov a pešiakov, ktorí sa pod svahom nudia. V Ždiari sa však nudiť nemusia. Môžu si urobiť peknú okružnú vychádzku zimnou prírodou. Z parkoviska pri lyžiarskom stredisku Ždiar - Strednica sa vyberieme miestnou komunikáciou do obce a pomedzi pekné dreveničky a penzióny stále dolu kopcom prídeme až ku kostolu. Kúsok za kostolom natrafíme na červenú značku, ktorá nás bezpečne povedie ďalej.

Ulicou doprava prejdeme cez hlavnú cestu a vchádzame pekne upravenou cestou do doliny potoka Biela. Po chvíli sa od asfaltky odpájame a pokračujeme širokou lesnou cestou. Je to bežkárska trasa, preto tu býva natiahnutá bežecká stopa. Ako správni turisti sa jej vyhneme a v snehu si vyšliapeme vlastnú stopu. Okolo starej horárne a niekoľkých dreveníc prídeme až na križovatku v ústí Monkovej doliny. Je tu posedenie a chatka ochranárov. Tu sa odpájame od červenej značky a pokračujeme po zelenej smerom na Strednicu. Široká lesná cesta sa vinie po­pri potoku Biela popod skalnaté svahy. Je tu niekoľko mostíkov, my  však ostaneme pod skalným svahom s riečkou po ľavej ruke.

Začíname stúpať, prechádzame popod prvý vlek lyžiarskeho strediska. Opúšťame ticho doliny, krížom popod dráhu sedačkovej lanovky sa strmo nahor dostávame späť k reš­taurácii na parkovisku. Ak sú všetky zjazdovky v prevádzke, využijeme radšej cestičku v dolinke a vystúpame pomedzi dolné stanice vlekov okľukou, aby sme sa nedostali do konfliktu s lyžiarmi. Trasa meria len 6,5 km s prevýšením asi 200 m, ale najmä pri väčšom množstve snehu musíme počítať s tým, že pohyb v teréne je veľmi pomalý. Rezervujme si asi tri hodinky, aby sme sa mohli dostatočne kochať krásou prírody.

Empty

ODPORÚČAME

26.10.2021
Prvý úver so zelenými záväzkami symbolizuje vysadený strom
07.10.2021
Vakcíny proti chrípke sú už dostupné
17.09.2021
Rezortné vyznamenania si prevzali z rúk ministra hospodárstva
02.08.2021
United States Steel Corporation zverejnila výsledky za 2. štvrťrok