KONTAKT  |    _eng _sk

Zo sídliska do fabriky behom
           Pridané: 18.07.2011
Autor: Milan KATUNSKÝ
Kategória: 15/2011

Päťdesiatnik Jozef Sciranko sa pripravuje na svoj 26. štart na MMM v Košiciach

Deň čo deň, v zime i v lete dochádza do zamestnania zo Sídliska KVP v Košiciach do U. S. Steel Košice behom. Od jeho záľuby ho neodradia ani zima, sneh, dážď či neznesiteľná horúčava. Len pred desiatimi dňami vstúpil medzi päťdesiatnikov a ako inak, aj toto svoje okrúhle životné jubileum oslávil behom. Na polmaratónskej trati v Medzeve. Reč je o majstrovi strojnej údržby v divíznom závode Zušľachťovne a obalová vetva, vytrvalcovi Jozefovi Scirankovi, ktorý sa ako amatér už 26 rokov venuje rekreačnému behu.

Do bývalých VSŽ nastúpil ešte v roku 1979. V tom čase existovala v turistickom odbore TJ VSŽ početná skupina rekreačných bežcov. Boli to však všestranní športovci, ktorí sa venovali nielen behu, ale aj lyžovaniu, branným športom, turistike a v roku 1985 nacvičovali v telocvični Spoločenského pavilónu mužskú skladbu celoštátnej spartakiády. Na Pražskom Strahove vtedy s nimi vystupoval aj Jozef Sciranko. "Veľmi som sa čudoval, že niektorí z cvičencov, ako Gomolčák, Mušinský, Buc a iní, si len tak z pasie vždy ráno zabehli okolo Strahova pár kilometrov. Ani ma nemuseli dlho prehovárať, skúsil som to s nimi a odvtedy sa venujem rekreačnému behu," prezradil svoje bežecké začiatky oslávenec J. Sciranko a dodal: "Ešte v tom istom roku som sa postavil na štart nášho MMM v Košiciach a zabehol som ho v čase 3:33:21 hod. Odvtedy som pravidelným účastníkom MMM a v tomto roku maratón absolvujem 26-ty raz. Za tie roky som si niekoľkokrát zlepšil svoj osobný rekord, teraz má hodnotu 2:37:16 hod."

Samozrejme, že sa neorientuje len na košický maratón, ale štartoval aj na maratónoch v Londýne, Paríži, Turíne, Štokholme, New Yorku či Bostone. Za tých 26 rokov absolvoval množstvo behov aj na kratších tratiach od päť až po 30 kilometrov. V lete v maratónkach, v zime ho často vidieť s lyžami v bielej stope. Okrem toho, že je tradične účastníkom Bielej stopy, pretekov na 25 km v Kremnici, s bežkami pochodil takmer celú Európu. Štartoval v severských štátoch, v alpských krajinách a bol tiež na pretekoch v USA i Kanade. V U. S. Steel Košice patrí Jozef medzi aktívnych organizátorov bežeckých podujatí zimnej i letnej olympiády. Aj v posledný augustový týždeň organizuje beh olympijská desiatka, na ktorý pozýva všetkých bežcov z radov spolupracovníkov. Bežecká vášeň Jozefa Sciranka sa preniesla aj na členov jeho rodiny, dcéru Otíliu, syna Jozefa a manželku Otíliu, ktorá už viackrát absolvovala polmaratónsku trať.

Empty

ODPORÚČAME

04.10.2022
Ako sa darilo našim kolegom?
21.07.2022
Nedostali ste sa na EXPO do Dubaja? Nevadí, technologické novinky uvidíte aj na FSD.

Zásady ochrany osobných údajov

Používame cookies, aby sme návštevníkom poskytli čo najväčšie pohodlie pri používaní tejto stránky. Viac info...