Vyhľadávanie:

Tricky words in today´s OVI

Tricky words in today´s OVI

Visit and attend. These words are not the usual two translations of one Slovak word, but they express the difference in meaning between the two aspects (slovesný vid) of one Slovak verb: navštíviť and navštevovať. If you visit a person, some people, or a place, a city or a country, you go there, talk to them, check the situation or the sites, and return home, so a visit is a one-off event. It should be understood like "ísť na návštevu".

If you attend a course or a school on the other hand, you go there regularly and repeatedly for an undefined period, because in this case there's no indication of the end of attending - it's not a one-off event. "Visiting schools" is the job of school inspectors and education ministers; "attending school, college or university" is the activity of pupils and students. The word "attend" is quite formal, however; the ordinary, everyday expression is "go to school" or "go to English lessons".

Ďalšie články

Registrácia na Dni dobrovoľníkov USSK je otvorená

Dobrovoľníci sa už môžu hlásiť na Hutnícku kvapku krvi aj na brigády do botanickej či zoologickej záhrady, do centre pre deti a rodiny, na detskú železnicu i do útulku pre zvieratá. Súčasťou je aj zbierka šatstva a ďalších užitočných vecí pre ľudí v núdzi.

U. S. Steel Košice, s.r.o.
Vstupný areál U. S. Steel
044 54 Košice
Slovenská republika 

IČO: 36 199 222
IČ DPH: SK7020000119
Obchodný register: Mestský súd Košice, odd.: Sro,
vložka č.: 11711/V

Ako sa k nám dostať - Google map

GPS súradnice:
48.624314 N, 21.188045 E –

Kontakty

Copyright © 2023 U. S. Steel Košice, s.r.o. Všetky práva vyhradené.

Zásady ochrany osobných údajov

Používame cookies, aby sme návštevníkom poskytli čo najväčšie pohodlie pri používaní tejto stránky. Viac info...